Naučná stezka na Ďáblovu prdel od kaskád rybníků vystoupá až na vrchol zalesněného kopce, kde se na palouku vypíná jeden z nejbizarnějších a nejznámějších žulových útvarů České Kanady. Pokud si…
Od kláštera západním směrem je mladá lipová alej. Po jejím projití se objeví malý hřbitůvek obklopený lesem. Na východní straně hřbitova je vstupní brána. Celý hřbitov obklopuje zeď. Na západní…
Příhraniční městečko, kterému se přezdívá „Malá Telč“ a v němž dnes žije okolo 2300 obyvatel, se může pochlubit vzácně zachovaným historickým jádrem patřícím u nás k těm nejkrásnějším. (Jen tak…
Nachází se v ostrůvku historické zástavby, oddělující od sebe oba hlavní městské rynky. Vznikl na místě zrušeného hřbitova, okolo jehož obvodu si pak měšťané vystavěli své honosné domy. Jejich vysoké…
Kromě vlastního nejatraktivnějšího cíle je jednou z dalších zajímavostí naučné stezky vedoucí na Ďáblovu prdel soustava malebných umělých vodních nádrží. Nacházejí se v horní části údolí nad obcí…
Tyto dvě brány jsou nejvýraznějšími pozůstatky městského opevnění, třetí byla v minulosti zbourána. Jemnická (také Znojemská či Horní) brána byla původně stavbou gotickou. V 16.století prošla…
Název lesního rybníčku evokující nám představu známého tatranského jezera je originální, ale samotná vodní plocha nás nejspíš trochu zklame. Ačkoliv dosahuje plochy přibližně 30 x 25 m, jako celek ji…
Nedosahují sice věhlasu „Ďáblovy prdele“ , nicméně i tak se jedná o velmi pěknou ukázku neživé přírody České Kanady. Zavede nás k nim trasa NS Grasselova stezka – Český Rudolec. Já po ní šel z…
Při mém druhém putování přírodou České Kanady se stala startovním bodem právě náves obce Radíkov. Nejvýznamnější památkou nejen návsi (ale i celé obce) je kaple Božského srdce Páně, která byla roku…
Jsou jedním slovem – velkolepé! I když se zřícenina v současnosti opravuje (zejména hradní kaple) a nádvoří je „přizdobeno“ lešením“, přesto je veřejnosti přístupna. Do historicky cenného sakrálního…